Jeg har lige landet en DC-9 i skala 1/144, hvad skulle det næste så være, valget gik mellem en DC-10 eller en Boeing 747.
Decals til 747 havde jeg og jeg troede at jeg havde til DC-10.eren, det havde jeg ikke, de er nu bestilt, så det blev 747
Jeg kører ikke videre med en byggetråd, men hvis i har spørgsmål eller vil vide hvordan det går skal jeg nok lægge billeder op.
Sættet er et gammelt Airfix fra en gang i 70.erne, der manglede 5 dele, som det er lykkedes mig at eftergøre/erstatte, sættet har jeg fra et auktionskøb jeg gjorde i 2015, alle af de andre sæt fra det køb har flere af jer fået glæde af.
Modellen bliver lavet med drage-livery, som er mit foretrukne, jeg har ikke kendskab til nogen producent, som laver det med regnbuen.

/Casper